Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 36
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія Козельщинської центральної  бібліотеки

 

Початок історії бібліотечної справи в Козельщині сягає далеко ще в 1890 роки. Мова йде про бібліотеку при Різдвяно - Богородицькому жіночому монастирі.

У 1880 році було відкрито гімназію для дівчат, а згодом і для хлопців, їх обслуговувала бібліотека.
Першою завідуючою бібліотекою була Єлизавета Губен. Звичайно , серед її читачів були письменні люди. Серед книг було багато історичної тематики, релігії та кулінарії, особливо, як приготувати страву під час різних постів.

Коли ж Єлизавета вийшла заміж за монастирського крамника, на її місце ігуменя Олімпіада призначила Архипа Скадовського.
У 1905 році в Козельщинському монастирі побував цар Микола ІІ. Він передав у дар бібліотеці багато книг духовного змісту, а також енциклопедичні довідники, літературу по кулінарії, мисливству і т.п.
Після закриття жіночого монастиря в 1929 році , було створено опорну бібліотеку, якій передано великий фонд з монастиря,а також з зооветтехнікуму. Про це свідчить копія рішення Бригадирівського райвиконкому від 11 жовтня 1929 року.

До фонду бібліотеки ввійшли багатотомні енциклопедичні словники 1891 року, велика радянська енциклопедія
Бібліотека проводила значну роботу з пропаганди колективізації та багатопільної сівозміни. Керував лекторською групою директор зооветтехнікуму Іван Якович Омеляненко, входили в неї вчителі, агрономи, зоотехніки. Робота групи поширювалася на весь район.

У 1938 році на посаду завідуючої бібліотеки була призначена Марія Захарівна Чекулаєва, випускниця Кременчуцького бібліотечного училища. Вона віддала бібліотечній справі понад 50 років.

В роки Великої Вітчизняної війни бібліотека була розгромлена та пограбована. Для відновлення бібліотеки у повоєнні роки на початку 1948 року бібліотеку очолює
завідуюча Довженко Валентина Леонтіївна та бібліотекар Климко Варвара Федорівна. По крихтах збирають фонд бібліотеки. Своїми силами ремонтують приміщення, виготовляють стелажі. Творчо і натхненно створювався авторитет бібліотеки. Бібліотека веде активну краєзнавчу, інформаційну роботу, проводить тематичні вечори, голосні читки. У 1951 році фонди впорядковуються за таблицями УДК, починають вестися інвентарні книги.

У 1954 році на посаду директора Козельщинської районної бібліотеки було призначено кваліфікованого фахівця, випускницю Харківського державного бібліотечного інституту Вікторію Іванівну Мироненко.Вона була вимогливою як до себе так і до колег . наполегливим керівником з чуйним ставленням до людей, з умінням вислухати, зрозуміти, дати потрібну пораду. Понад сорок років Вікторія Іванівна очолювала колектив бібліотеки, виховала багатьох спеціалістів бібліотечної справи. Серед великого загалу колег Вікторія Іванівна користувалася авторитетом і повагою.

30 грудня 1962 року район було розформовано, районна бібліотека розміщується в В – Кахнівській селищній раді, а бібліотека селища Козельщини стає зональною.
Козельщинська зональна бібліотека міститься в приміщенні Козельщинського будинку культури та в приміщенні Козельщинського сільпо. Займає бібліотека 4 кімнати площею яких 173 кв.метрів.

В 1966 році Козельщинська бібліотека має такі відділи: абонемент,читальний зал, дитячий відділ. Дитячий відділ знаходиться в Козельщинській середній школі. Умовам роботи це приміщення зовсім не відповідає, до того в цім приміщенні знаходиться і шкільна бібліотека.

В 1973 році Козельщинська районна бібліотека міститься в приміщенні районного будинку культури, займає 4 кімнати площею 115 кв.метрів. Бібліотека має абонемент, читальний зал на 20 місць, 5 пунктів видачі, 4 пересувки. Штат бібліотеки 4 чоловіка.

За час свого існування Козельщинська бібліотека декілька разів міняла свою адресу. У післявоєнний час вона знаходилась у теплому храмі закритого Козельщинського монастиря. Потім по вул.Дзержинського. Згодом переведена в підсобне приміщення монастиря, оскільки в монастирській будівлі розмістилася середня школа. До 1979 р. знаходиться на другому поверсі районного Будинку культури.Коли освітяни перейшли у власне новозбудоване приміщення, бібліотека знову повернулась вже на другий поверх колишнього храму, де перебувала до 1992 року. Після передачі монастирських будівель релігійній громаді в розпорядження центральної районної бібліотеки передали старе приміщення Будинку культури, де перебуває в даний час.

В 1979 році в районі було створено централізовану бібліотечну систему. 32 сільські бібліотеки стали філіалами центральної районної бібліотеки.

В 1988 - 1989 роках районну бібліотеку очолювала Лідія Олексіївна Кібальнік. З 1990 по 2001 рік директором працювала Олександра Федорівна Глушенко. З 2001 року і до 2015 року директор бібліотеки -- Валентина Володимирівна Жеребило, з 2015 по 2021 рр. —

  Тетяна Іванівна Лісова.
В даний час обов"язки директора виконує Лариса Олександрівна Несвітайлова.

Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
           
           
           
           
           


Copyright ЛСБ © 2024