Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 36
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Методичні рекомендації

Вебліографічна розвідка "Протестантський рух в Україні"
05.12.2017, 14:07

2017 року світ відзначав 500-річчя Реформації. Президент України Петро Порошенко підписав указ "Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації".

Підписуючи Указ ,Президент зазначив, що Україна є багатоконфесійною країною та назвав “одним з величезних досягнень українців створення Всеукраїнської Ради Церков”, з якою влада активно співпрацює, забезпечуючи мир та злагоду між різними конфесіями.

Реформація – церковно-релігійний, духовно-суспільний та політичний рух оновлення в країнах Західної та Центральної Європи у XVI столітті, спрямований на повернення до Біблійних першоджерел християнства. Реформацію пов’язують з іменами Мартіна Лютера, Жана Кальвіна та Ульріха Цвінглі – і відповідно називають протестанською, лютеранською або євангелічною.

Реформація — це важливе явище європейської культури, яке змінило хід історії. Професор теології Мартін Лютер, прибивши до дверей замкової церкви у Вітенбергу (31 жовтня 1517 р., напередодні дня Всіх Святих) свої "95 тез" і започаткувавши Реформацію, поклав початок релігійним і культурним змінам у Німеччині і за її межами, що мали своїм наслідком соціальні, економічні й політичні трансформації, в тому числі розрив єдності західно-європейської церкви — появу національних церковних спільнот та виникнення нової теології протестантизму.

Загалом той час є періодом поступового руйнування традиційного, феодального, суспільства і натурального господарства, а також — інтенсивного розвитку ринкових відносин, географічних відкриттів, колонізації Америки. Ці питання, власне, й вирішувала Реформація — суспільно-релігійний рух, який продемонстрував на духовному й культурному рівнях кризу феодалізму і початок становлення нових буржуазних відносин.

Можна з упевненістю сказати, що нинішній успіх, економічні, наукові, політичні та державницькі здобутки Європи, США та ряду інших розвинутих країн світу - досягнуті у певній мірі завдяки Реформації. Реформація дала початок процесам, які змінили світ, саме вона стала початком періоду, названого істориками Новим Часом.

Протестантство на українські землі прийшло у 30-40 роках ХVІ ст. Перша протестантська громада (анабаптистів) з'явилася на території Володимир-Волинського у 1536 році. У 40-х роках насамперед серед шляхти свою діяльність розпочинають лютерани, згодом кальвіністи та антитринітарії. У ХVІІ ст. протестантизм із Волині, Підляшшя, Холмщини і Галичини поширюється на Поділля, Київщину, Закарпаття. Протестантські громади в Україні розгортають широку видавничу, просвітницьку діяльність. Видавалися книги Святого Письма національними мовами, збірки проповідей і повчань.

Але ж, за великим рахунком,Україна не змогла реалізувати свій "реформаційний шанс". На це були різні причини — реакція католицька й православна, переслідування протестантів владою Речі Посполитої в XVIІ ст., Хмельниччина, у вогні якої загинуло чимало протестантських громад.

І все ж зерна, посіяні протестантами, дали сходи — вони "проросли" внутрішнім реформуванням православної церкви в Україні. Хоча цю внутрішню реформаційність постійно приглушували, вона, проте, давала про себе знати протягом тривалого часу — аж до середини ХІХ ст. Так чи інакше вона проявлялася в діяльності й творчості представників релігійно-філософської думки XVIII ст. — Феофана Прокоповича, Григорія Сковороди та інших.

В радянський час більшість протестантських конфесій переслідувалися.

Протестантські церкви в сучасній Україні - надзвичайно неоднорідна група релігійних конфесій. Чимало з них відродилися або взагалі виникли вже після проголошення незалежності, великою мірою завдяки месіонерам з заходу. Серед таких, наприклад, Українська Лютеранська Церква, знищена в 1939 році радянським режимом. Інші церкви існували (іноді неофіційно) і в радянські часи. До таких належить Церква євангельських християн-баптистів - одна з найбільших протестантських церков України, яка виникла в 1944 році. Третя група церков виникла вже самостійно на території України в середині 90-х - на початку 2000-их. Сюди слід віднести чимало нових харизматичних рухів.

Українці знають протестантів як організаторів масового релігійного просвітництва, доброчинців (із реабцентрами як харитативною візитівкою), активістів обох Майданів (тут слід згадати піврічне фактичне президентство Турчинова), мучеників, соціальних працівників і капеланів АТО. Проявами цього строкатого руху також є Аделаджа та свідки Єгови, Мунтян і мормони, фінансові піраміди та діяльність Українського біблійного товариства, видужалі алкоголіки та енергійні пенсіонерки. До найчисельніших протестантських деномінацій належать лютерани, кальвіністи, баптисти, п'ятидесятники, адвентисти та харизмати .

З квітня 2005 року в Україні діє Рада євангельських протестантських церков України, яка відповідно до свого Положення є представницьким міжконфесійним консультативно-дорадчим органом протестантського спрямування, що діє на громадських засадах. Рада була утворена задля захисту принципів свободи совісті та віросповідання, рівності всіх релігійних організацій у своїх правах, поширення християнських цінностей і моралі.

 

Ще більше про Реформацію та протестантський рух в Україні читайте на :

voizrda.at.ua/dodatky/rozrobka_zakhodu.pdf

svitppt.com.ua/vsesvitnya-istoriya/reformaciya.html

baptist.rv.ua/attachments/.../R500_Presentation%20443.pdf

https://gdz4you.com › ... ›

http://r500.ua/resursi/

www.er.org.ua/.../500-rokiv-reformatsii-idei-svyatkuvannya..

https://dt.ua/.../scho-dala-reformaciya-yevropi-i-ukrayini-_.h...

www.myshared.ru/slide/1135322/

 

Категорія: Методичні рекомендації | Додав: bitlya
Переглядів: 440 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Пошук
           
           
           
           
           


Copyright ЛСБ © 2024